SQUAT CHALLENGE Dzień 10/30
i odpowiedź na wczorajszą zagadkę 

Przykucnij - tam gdzie król piechotą chodzi! 

Zanim zjedzone przez ciebie śniadanie stanie się paliwem dla mózgu, czy dla mięśni - musi zostać strawione.

Trawienie pokarmu odbywa się podczas krętej drogi twojego śniadania wewnątrz przewodu pokarmowego,

Zdecydowanie najwięcej czasu w tej podróży treść pokarmowa spędza w jelitach, których długość sięga nawet 6m.

Końcowym odcinkiem jelita jest odbytnica i tutaj się na chwilę zatrzymamy z naszą pokarmową wycieczką, bo stąd już prosta droga do wypróżnienia… albo nie taka prosta…

Pośród wielu populacji Azji i Afryki kucanie jest powszechną i akceptowalną kulturowo pozycją do wypróżniania. W naszej - przyzwyczajonej do wygody - kulturze przyjęło się, że wypróżniamy się korzystając z toalet.

Siedząc na „tronie” zachowujemy kąt prosty pomiędzy udami, a tułowiem. W tym ustawieniu mięsień łonowo-odbytniczy owija się dookoła odbytnicy niczym za ciasny pasek w spodniach, uniemożliwiając wyprostowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego i bezwysiłkowe wypróżnienie.

Alternatywnie - kiedy kucasz:
mięsień łonowo-odbytniczy jest w pełni rozluźniony,
- końcowy odcinek przewodu pokarmowego prostuje się,
a ciśnienie w jamie brzusznej jest niższe, niż w pozycji siedzącej.

Wymienione wyżej czynniki ułatwiają opróżnianie odbytnicy. Dzięki temu wypróżnienie jest szybsze i wymaga mniejszego wysiłku z twojej strony. Tak mówi nauka 

Jak widzisz anatomicznie jesteśmy stworzeni do defekacji w głębokim przysiadzie. Na drodze stoją tylko uwarunkowania kulturowe. I choć stylowa toaleta w designerskim mieszkaniu jest społecznie pożądanym obiektem, to bóle brzucha, zaparcia i problemy z układem pokarmowym już niekoniecznie.

A rozwiązanie jest bardzo proste:
Pod toaletą postaw stołek - na tyle wysoki, aby opierając na nim nogi kąt zgięcia w biodrach był mniejszy niż 90 stopni (im mniejszy tym lepiej dla ciebie).
Jeżeli planujesz remont łazienki w najbliższym czasie - możesz też zafundować sobie „turecką toaletę”, całkowicie zabudowując sedes i zostawiając tylko dziurę na „zrzut”.

Na zdrowie! / Marta
---
Na zdjęciu:
własnoręcznie zbudowana turecka toaleta w Akademii W Gruncie Ruchu (głównie dzięki Pablo Dominguez'a )

---
Literatura:
Sakakibara R., Tsunoyama K. I inni (2010) "Influence of Body Position on Defecation in Humans"